اخبار کنکور ارشد مدیریتسراسریکارشناسی ارشد مدیریت اجرایی سراسریکارشناسی ارشد مدیریت شهریمشاوره

برنامه ریزی ۲هفته آخر تا کنکور ارشد

برنامه ریزی ۲هفته آخر تا کنکور ارشد

برنامه این دوهفته آخر شدیداً وابسته به شرایط خاص هر داوطلب در درسهاش داره. اما سعی کنید بیشتر زمان خود را به مرور و تست اختصاص بدید. اگه مطالب قبلی مرور نشوند و مطلب جدید اضافه کنید تهدید فراموشی و عدم کارآیی در آزمون بسیار جدی میشه.

کل زمان باقیمانده تا کنکور را به تفکیک هفته های مختلف روی برگه های جداگانه بنویسید و سهم هر درس (مرور + تست) را از این زمان مشخص کنید. مثلاً پنج هفته هر هفته ۶۰ ساعت و جمعاً ۳۰۰ ساعت که ممکن است ۱۰۰ ساعت آنرا به تئوری اختصاص داده باشید.

سعی کنید مباحثی را که در ابتدای کار مشخص کرده بودید را در این برنامه بگنجانید. شاید لازم باشه یه تغییراتی در زمانهای اولیه که مشخص کرده بودید اعمال کنید.

استرس و استرس چه کنم؟


داشتن مقداری استرس در روز های قبل از آزمون طبیعی است ولی استرس بیش از حد به نحوی که میزان خواب شما را به شدت کاهش دهد بسیار مخرب و باعث از بین بردن تمرکز شما خواهد شد و علت فراموش کردن برخی از فرمول ها نیز به احتمال زیاد همین استرس زیاد شما می باشد. شما اگر امسال به میزان کافی مطالعه داشته اید و در آزمون های آزمایشی درصد های مناسب کسب کرده باشید، پس از شرایط خوبی برخوردار هستید. استرس زیاد شما به این علت است که به طور مداوم در طول روز به این فکر می کنید که اگر امسال هم نتیجه نگیرم چی؟ ” ” این همه وقت گذاشتم و اگه دوباره قبول نشم چی؟و و در طول روز این افکار مداوم شما را آزار می دهد و تمرکز شما را به طور کامل از بین می برد. پیشنهاد می کنم که حتما ورزش را در برنامه خود قرار دهید. اگر به شدت استرس گرفتید ، سریعا محیط خود را تغییر دهید و به عنوان مثال شروع به قدم زدن کنید. همچنین می توانید افکار خود را روی کاغذ بنویسید و با اینکار متوجه خواهید شد که برخی از استرس های شما اونقدر ها هم بزرگ نیستند. در زیر به برخی نکاتی اشاره می‌شود که توجه به آن‌ها به تقویت مدیریت زمان و کاهش استرس شما در حین آزمون کمک خواهد کرد.

۱) دقت کنید که امتیاز سوالات ساده و دشوار در آزمون یکسان می‌باشد! لذا پیشنهاد می‌شود که در هر درس ابتدا سوالات ساده را حل کنید و سپس سوالات دشوارتر را مورد بررسی قرار دهید.

۲) برخی از داوطلبان به منظور کسب درصد بالا در یک درس ، بدون توجه به زمان اصرار به حل تمامی سوالات آن درس می‌ورزند. اینکار باعث خواهد شد که زمان حل سوالات درس‌های دیگر را از دست بدهند.

۳) در هر درس در کنار هر سوالی که مشکل داشتید علامتی بزنید و خیلی سریع از کنار سوال عبور کنید. با اینکار ابتدا شما سوالات ساده تر را پاسخ می‌دهید و سپس با خیالی آسوده تر و با زمان کافی به بررسی سوالاتی که علامت زده‌اید می‌پردازید.

۴) اگر در درسی احساس کردید که مطالب آن مبحث را فراموش کردید و تمرکز خود را از دست داده‌اید، سریع آن درس را رها کنید و به حل سوالات یک درس دیگر که تسلط بیشتری در آن دارید بپردازید و مجددا به درس قبلی بازگردید و با تمرکز بیشتر سوالات را حل کنید

چند پیشنهاد :


* پیشنهاد می کنم چندین آزمون جامع (علاوه بر آزمون جامع موسسه ای که ثبت نام کرده اید) تهیه کنید. مثلاً دفترچه آزمون سراسری سال ۹۰ و ۹۱ و۹۲ و دفترچه آزمون جامع سایر موسسه هایی که آزمونهای استاندارد برگزار میکنند. سعی کنید شرایط کنکور را برای خودتان شبیه سازی کنید و در ساعت و زمان مشخص چندین آزمون (بین ۵ تا ۱۵) بصورت خودسنجی برگزار کنید. این موضوع خیلی میتونه در مدیریت زمان، مواجهه با سوالات متفاوت، کنترل استرس، قدرت تصمیم گیری سر آزمون و خیلی مسائل آموزشی دیگه بهتون کمک کنه.

* توصیه می کنم تا نصف زمان ماههای آخر به تست زنی تک درس و آزمونی اختصاص داده بشه و مابقی آن به مرور مطالب و ترجیحاً نت ها و یادداشتهاتون و تست هایی که قبلاً علامت گذاری کرده اید اختصاص داده بشود . سعی کنید سهم بیشتر زمان را به درسهایی بدید که بیشتر ارزش دارند و میتونید درصدش بالا ببرید (نه توصیه برای همه)


*در هر روز به جای تک درس چند درس بخونید و رویکرد مطالعه تون صرفاً مرور مباحثی باشه که تا حالا خوندید نه مطلب جدید یا درگیری با مطالبی که بالکل فراموش کرده اید. همه داوطلبان بخشی از مطالبی را که خواندند فراموش میکنند. این بخش ممکن است تا ۵۰ درصد هم برسد اما در مواجهه با این موضوع اصلاً نباید روحیه خود را از دست بدهید. این یک موضوع کاملاً طبیعی است و برای همه صادق است.

چند نکته بسیار مهم :

 

سعی نمایید در مکان های عمومی مانند اتوبوس، مترو و …. تردد ننماید تا از ابتلا به بیماری های مسری در امان باشید. حتما در حالت قرنطینه قرار بگیرد و حد الامکان از افراد بیمار، حتی اعضای خانواده فاصله بگیرید. خانم ها نیز باید در جلسه آزمون هیچ مشکلی نداشته باشند و از برخی مواردی که حالات طبیعی آنها را بر هم می زند اجتناب نمایند؛ راهکارهایی نیز برای این امر وجود دارد.

حتما تا چند روز باقیمانده صبح زود از خواب بیدار شوید و مانند کنکور تست زدن را آغاز نمایید.

تست های سال های اخیر را با در نظر گرفتن شرایط کنکور مرور نمایید. در این مرحله به زمان بندی، ترتیب دروس، تغذیه در بین تست زدن، سردی و گرمی هوا، نشستن و توجه نمایید.

در تست زدن در این روزها این نکته بسیار مهم را به یاد داشته باشید که شما ممکن است که تست بعضی سال ها را بسیار خوب و برخی دیگر را بسیار بد بزنید در حالت اول مغرور نشوید و باعث نشود که شما کنکور را دست کم بگیرید و در حالت دوم نا امید نشوید و باعث نشود که اعتماد به نفس و امید خود را از دست بدهید . این خاصیت کنکور است.

ضمیمه های الوانی را مرور نمایید. اکثر مواقع از این بخش سوال طراحی می شود.

در روز کنکور حتما لباس گرم بپوشید. دو حالت رخ خواهد داد یا محل امتحانی شما سرد خواهد بود که مشکلی نخواهید داشت ولی در صورت گرم بودن شما لباس خود را از تن درمی آورید(بدیهی است حتما باید لباس هایی باشد که پوشیدن و درآوردن آن راحت باشد و همچنین حتما دارای شئونات بوده که منعی نداشته باشد)

وسایلی نظیر مداد و تراش و پاک کن و …… که مورد نیاز کنکور است را همراه داشته باشید.
زمانبندی سرجلسه:

حتما تکنیک های زمان نقصانی و تکنیک تست زنی * وانجام بدید یعنی اول تست های که بلد هستید و مطمین هستید بزنید و تا انتها برید. (این تکنیک ها درقسمن منوی مشاوره سمت راست سایت میبینید)

بعدش برگردید تست هایی که شک دارید و با دقت بیشتر بزنید.

با روشی که بالا گفتم و اینکه زمانبندی دقیق کنید. یعنی مثلا زیان ۳۰ دقیقه و جی مت ۱ ساعت و مدیریت و دانش هرکدوم ۲۰ دقیقه و فارسی ۲۵ دقیقه اینجوری کلا میشه ۱۶۵ دقیقه میشه و یعنی ۱۵ دقیقه وقت اضافه میارید که برگردید و تست های دیگه بزنید.

این کار باعث می شود همه تست ها را بزنید و هم اینکه استرس وقت کم آوردن هم از بین برود

برای همتون آرزوی موفقیت و شادی دارم

امیرحسام بهروز

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن